




Vintage Y2K Miss Sixty Mini Dress in Grey Office Look
49.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage dress from Miss Sixty. Not only will you channel early 2000s office chic, but you’ll also have bragging rights for owning a mini grey dress that has survived two decades of fashion faux pas!
Made in Italy
Features:
– ruched detail
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Miss Sixty
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: S
| armpit to armpit | 46 cm / 17.9" |
|---|---|
| sleeves | 45 cm / 17.6" |
| length | 93 cm / 36.3" |
Related products
-


Vintage dress 90s long white wedding evening maxi dress
89.00 € Add to cart -


Vintage shirt dress Reworked bleached one-off deconstructed
49.00 € Read more -


Vintage Slip Dress 90s Reworked Bleached Pink Dress
34.00 € Read more -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart