



Vintage Y2K Leopard Mesh Mini Dress in Brown
34.00 €
Out of stock
SKU: 32386
Category: Dresses
Tags: 2000s style clothing, lettuce hem, mesh leopard pattern, see-through dress, slip dress, spaghetti straps, Spice Girls, summer dress, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
This Y2K vintage dress with its mesh leopard pattern and spaghetti straps will have you unleashing your inner Spice Girl faster than you can say “zig-a-zig-ah!”
Features:
– 100% nylon
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | animal |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | nylon |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Nylon |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit (min) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 44 cm / 17.2" |
| length | 94 cm / 36.7" |
Related products
-


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Read more -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more -


Vintage dress 90s handmade velvet open back evening dress
34.00 € Read more -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart