




Vintage Y2K Lace Up Maxi Dress in Black
39.00 €
1 in stock
SKU: 32644
Category: Dresses
Tags: 2000s vintage fashion, evening maxi dress, lace up gown, occasionwear, partywear, prom dress, ruched dress, whimsigoth, y2k style clothing
Description
This Y2K vintage dress is your ticket to a 2000s party where every turn and twirl is a nod to whimsigoth flair and lace-up drama!
Features:
– zip closure
– 63% nylon, 37% polyester
– lined
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | nylon, polyester |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Nylon |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 36
| armpit to armpit | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| bust | 84 cm / 32.8" |
| length | 140 cm / 54.6" |
Related products
-


Vintage evening dress 50s antique silk dress in black gold
129.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart