




Vintage Y2K Knitted Mini Dress in Beige Ribbed
34.00 €
1 in stock
Description
Step into this knitted Y2K vintage dress and transport yourself back to the early 2000s. Watch out for flip phones and flared jeans as you zip up this beige beauty!
Features:
– ribbed natural fabric
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| armpit to armpit | 48 cm / 18.7" |
|---|---|
| sleeves | 51 cm / 19.9" |
| length | 103 cm / 40.2" |
Related products
-


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart