




Vintage Y2K Frilly Fairy Dress in Blue Denim
59.00 €
1 in stock
SKU: 30236
Category: Dresses
Tags: Cop Copine, fairycore, Marithe Francois Girbaud, patchwork dress, vintage style, whimsigoth, Y2K
Description
This whimsical Y2K vintage dress is pure magic with its patchwork-style ruffle skirt and corset-like top part.
Features:
– one pockets
– button closure
– 100% cotton
– heavy denim fabric
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Denim |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| armpit to armpit | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| strap length | 43 cm / 16.8" |
| length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage dress 90s handmade velvet open back evening dress
34.00 € Read more -


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Read more -


Vintage dress 90s striped stretchy open back bodycon mini
27.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 70s Pastel Pink Sheer Lace Lingerie
24.00 € Add to cart