



Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 €
Out of stock
SKU: 20342
Category: Dresses
Description
Absolutely amazing floral shirt dress with a cute bow on the front. It features a zip and button closure & natural cotton fabric. It’s an unlined piece that escaped from the 90s in great condition. Looks totally cool with chunky boots.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 90s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 4
| Bust | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| waist | 62 cm / 24.2" |
| hip | 94 cm / 36.7" |
| sleeves (measured from neckline) | 21 cm / 8.2" |
| length | 87 cm / 33.9" |
Related products
-


Vintage party dress 90s open back silver evening mini
39.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart