


Vintage Slip Dress 60s Sheer Black Festival Nightgown Mini
24.00 €
1 in stock
SKU: 25254
Category: Dresses
Description
Vintage slip dress that entered our time machine in the sunshiny 70s and just slipped out here in mint condition. It features slightly see-through black nylon fabric and lace details. Do you still need an item for your festival outfit? No need to look further, here’s your missing piece, waiting just for you!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Components | polyamide |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Nylon |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold, don't iron
Labelled size: EU 42 / GB 14
| Bust (min) | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| Bust (max) | 100 cm / 39.0" |
| waist (min) | 80 cm / 31.2" |
| waist (max) | 92 cm / 35.9" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s reworked feminist embroidery velvet lbd
59.00 € Add to cart -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart