




Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 €
1 in stock
SKU: 23250
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Reworked vintage dress that we made combining a cotton top and a checked corduroy shirt. It can be tied at the front or back, and it’s perfect if you happen to have four arms. Go and wrap your fine body into sustainable fashion.
Additional information
| Color | maroon |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
| shoulder | 51 cm / 19.9" |
|---|---|
| Bust (min) | 146 cm / 56.9" |
| Bust (max) | 160 cm / 62.4" |
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s mod shiny turquoise mini dress
44.00 € Read more