


Vintage Prom Dress 90s Slit Evening Maxi in Pastel Blue
49.00 €
1 in stock
SKU: 26492
Category: Dresses
Description
Dreamy vintage evening dress, a 90s masterpiece still in great condition. Made in Italy, this babe features the softest viscose fabric, a long step slit and a zip closure. And here comes our daily styling advice: team this one with Y2K pieces.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | acetate, viscose |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Viscose |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| Bust | 93 cm / 36.3" |
|---|---|
| waist | 80 cm / 31.2" |
| length | 110 cm / 42.9" |
Related products
-


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart