




Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 €
1 in stock
SKU: 23253
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked dress made from a black tee and a military green tie-dyed shirt. It has four arms, so it’s great for having some super fun time with your bae. Made from natural cotton fabric, this sustainable fashion gem’s gonna be your comfiest piece of clothing. Grab it or regret it!
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| shoulder | 49 cm / 19.1" |
|---|---|
| Bust | 112 cm / 43.7" |
| sleeves | 28 cm / 10.9" |
| length | 91 cm / 35.5" |







