



Vintage Dress Y2K Boho Patchwork Maxi in Brown Cotton
59.00 €
1 in stock
SKU: 28525
Category: Dresses
Description
This Y2K vintage maxi cottagecore dress is the perfect combo of fashion and sustainability! Not only do you get to enjoy a gorgeous maxi dress made from natural cotton, but you’re also helping the environment. Plus, it’s the perfect excuse to bust out your butterfly clips!
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Cotton |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| armpit to armpit (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| armpit to armpit (max) | 45 cm / 17.6" |
| length | 131 cm / 51.1" |
Related products
-


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage tulip dress 90s cute midi dress black flower print
36.00 € Read more -


Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart