






Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 €
1 in stock
SKU: 14777
Category: Dresses
Description
This one is the most beautiful vintage dress that escaped from the 60s in perfect condition. It has a pleated skirt part & zip closure. It’s labelled as “Finn Fashion, Kaunotar”. Kaunotar means beauty in Finnish. It’s fully lined. Perfect for a wedding guest dress.
Additional information
| Color | yellow |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 60s |
| Clothing size | M |
| Components | mixed |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Mixed |
Our model, Bogi is 163 cm / 63.6" tall and she's a size S.
Machine wash inside out
| shoulder | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| Bust | 90 cm / 35.1" |
| waist | 70 cm / 27.3" |
| sleeves | 21 cm / 8.2" |
| length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage evening dress 50s antique silk dress in black gold
129.00 € Add to cart -


Vintage dress 90s long white wedding evening maxi dress
89.00 € Add to cart -


Vintage summer dress 90s floral open back wrap dress
29.00 € Add to cart