



Vintage dress 60s revival psychedelic floral mod shirt dress
59.00 €
Out of stock
SKU: 16168
Category: Dresses
Description
This one is an absolutely stunning purple taffeta shirt dress with a psychedelic floral pattern. It’s just got through our company time tunnel in flawless condition and that’s a real miracle since it was made back in the 60s. Has a button closure and it’s unlined. Killer with chunky boots.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Pattern | floral |
| Era | 60s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Midi |
Our model, Laura is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XL.
Hand wash only
| shoulder | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| Bust | 96 cm / 37.4" |
| waist | 92 cm / 35.9" |
| sleeves | 17 cm / 6.6" |
| length | 95 cm / 37.1" |
Related products
-


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage Dress Y2K Reworked Deconstructed Shirt Tee
49.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart