



Description
A fabulous turquoise vintage dress that arrived straight from the trippy-hippy 60s. This amazing vintage beauty survived all these decades in flawless condition. It features a stretchy waist and a shiny cotton fabric. It’s unlined.
Additional information
| Color | turquoise |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Mini |
| Featured material | Cotton |
Our model, Eszter K is 161 cm / 62.8" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| Bust | 90 cm / 35.1" |
|---|---|
| waist | 66 cm / 25.7" |
| waist (max) | 82 cm / 32.0" |
| sleeves (measured from neckline) | 14 cm / 5.5" |
| length | 83 cm / 32.4" |
Related products
-


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Rare Vintage Escada Midi Dress 90s Yellow T-shirt Dress
69.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart