



Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 €
1 in stock
SKU: 21592
Categories: Dresses, Reworked Vintage
Description
Simple yet amazing dress with lots of buttons on its front. Straight from the 90s in good condition, we bleached it for you to get this cool marble pattern. It even has two pockets, so don’t hesitate, trust us, you need these pockets.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Midi |
| Featured material | Denim |
Cappuccini
Our model, Laura is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XL.
Machine wash cold
Labelled size: 42
| Bust | 102 cm / 39.8" |
|---|---|
| waist | 96 cm / 37.4" |
| length | 107 cm / 41.7" |
Related products
-


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart -


Vintage psychedelic dress 60s velvet taffeta prom dress
64.00 € Read more -


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage summer dress 90s floral open back wrap dress
29.00 € Add to cart