




Description
This stunning pink maxi dress escaped from the 70s in great vintage condition. It has a golden woven waist, zip closure and pink lining. Its fabric is heavy, natural and it’s non-stretchy.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Evening |
| Featured material | Mixed |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Dry clean only
| Bust | 88 cm / 34.3" |
|---|---|
| waist | 66 cm / 25.7" |
| hip | 92 cm / 35.9" |
| length | 137 cm / 53.4" |
Related products
-


Vintage Evening Dress 50s One-off Silk Floral Midi Dress
59.00 € Add to cart -


Vintage No Fun denim dress 90s reworked button front dress
44.00 € Add to cart -


Vintage pure silk dress 90s purple party dress Evening dress
44.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart