








Vintage 60s Psychedelic Maxi Dress in Purple Green
59.00 €
Out of stock
SKU: 32099
Category: Dresses
Tags: 60s vintage fashion, boho hippie, flower power, handmade clothes, maxi dress, party dress, psychedelic print, y2k style clothing
Description
This 60s vintage dress is a boho hippie dream come true with its psychedelic print and flower power vibes, ready to make your next party feel like a groovy time warp!
Features:
– handmade
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, purple |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 60s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Maxi |
| Featured material | Nylon |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
| armpit to armpit | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| length | 146 cm / 56.9" |
| waist | 49 cm / 19.1" |
| hips (min) | 58 cm / 22.6" |
| hips (max) | 60 cm / 23.4" |
Related products
-


Vintage Shirt Dress 90s Reworked Deconstructed Midi Dress
49.00 € Add to cart -


Vintage Shirt Dress Y2K Reworked One-off Grunge Midi
49.00 € Add to cart -


Vintage dress 60s wedding prom yellow floral pleated dress
59.00 € Add to cart -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart