







Vintage 50s Handmade Dress and Bolero Set in Green
169.00 €
1 in stock
Description
This 50s vintage dress and bolero set is a rare handmade treasure with an abstract pattern that screams, “I could totally survive a sock hop even if my dance moves are from 2023!”
Features:
– zip closure
– natural fabric
– lace detail
– handmade
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, white |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 50s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Mini |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| armpit to armpit (dress) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| length (dress) | 89 cm / 34.7" |
| armpit to armpit (jacket) | 50 cm / 19.5" |
| length (jacket) | 27 cm / 10.5" |
Related products
-


Vintage denim dress Reworked marble bleach button front midi
39.00 € Add to cart -


Vintage Slip Dress 50s Lace Lingerie Party Mini in Black
49.00 € Add to cart -


Vintage Dress 60s Psychedelic Pastel Purple Silk Dress
69.00 € Read more -


Vintage 80s Party Dress with Bubble Skirt in Black Satin
42.00 € Add to cart