


Description
This Y2K vintage winter coat is luxe purple goodness that dresses you up straight outta the early 2000s – a time filled with razor flip phones and truckloads of silver eyeshadow.
Features:
– two pockets
– button closure
– 44% acrylic, 37% polyester, 19% wool
– lined
– brand: Silvian Heach
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | purple |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | acrylic, polyester, wool |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Silvian Heach
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: S
| armpit to armpit | 60 cm / 23.4" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart