




Description
Y2K vintage afghan coat with shaggy faux fur trims, our latest find still in flawless condition. Featuring beige mixed fabric, embroidered details, two pockets and a hook & eye closure. It’s fully lined. Save the planet, switch to vintage now!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyamide, polyester, polyurethan |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 40
| armpit to armpit | 63 cm / 24.6" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 104 cm / 40.6" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart