



Vintage Y2K Racing Jacket in Shiny Black
37.00 €
1 in stock
Description
Saddle up into this Y2K vintage racing jacket and rev your style engine to the max.
Features:
– three pockets
– zip closure
– 88% polyester, 12% polyamide
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyamide, polyester |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Mixed |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: M
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 66 cm / 25.7" |
Related products
-


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart