




Vintage Y2K Penny Lane Coat in Beige Faux Shearling
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage faux shearling coat is like a double-decker time machine with a faux fur stop at every chic intersection.
Recommended size: EU 40-42.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 42/44
| armpit to armpit | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 93 cm / 36.3" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart