




Vintage Y2K Leather Coat in Black Matrix Grunge
89.00 €
1 in stock
SKU: 29017
Category: Coats & Jackets
Description
This Y2K vintage leather coat is the ultimate bad boy (or girl) garment. Channel your inner rebel and strut the streets of the 2000s with some serious badass vibes.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Rita is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 66 cm / 25.7" |
| length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Read more -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart