




Vintage Y2K Leather Coat in Beige Suede Faux Fur Shearling
89.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage coat with its real suede exterior and faux fur lining is like a fashion-forward time capsule. Channel some early 2000s vibes and unleash your inner diva with this quirky and oh-so cuddly beige masterpiece.
Features:
– button closure
– 100% leather
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Leather |
together
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 68 cm / 26.5" |
| length | 61 cm / 23.8" |
Related products
-


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage blazer jacket 80s glam slime green diamante coat
36.00 € Read more -


Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 € Read more