




Vintage Y2K Hooded Coat in Beige Faux Shearling
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage hooded winter coat takes cosy to a whole new level. Step out in this faux shearling delight for the perfect mix of nostalgia and absolute chill. Let it take you back to the early 2000s, minus the flip phones.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 71 cm / 27.7" |
| length | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage Teddy Coat 60s Mod Faux Fur Jacket in Brown
89.00 € Read more