




Vintage Y2K Hooded Coat in Beige Faux Shearling
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage hooded winter coat takes cosy to a whole new level. Step out in this faux shearling delight for the perfect mix of nostalgia and absolute chill. Let it take you back to the early 2000s, minus the flip phones.
Features:
– two pockets
– button closure
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 57 cm / 22.2" |
|---|---|
| sleeves | 71 cm / 27.7" |
| length | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart