



Description
Get ready to blast back to the Y2K era with this epic vintage jacket. Made from tough denim material, it’s got all the pockets you need for all your 2000s essentials (like your Nokia 3310!). And who needs buttons when you can zip up this bad boy?
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| sleeves | 50 cm / 19.5" |
| length | 46 cm / 17.9" |
Related products
-


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart