




Vintage Y2K Faux Shearling Teddy Coat in Brown
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage coat is the epitome of faux shearling glamour. Slip it on and instantly be transported to the early 2000s, when everyone was rocking flip phones and furry brown coats like this.
Features:
– two pockets
– button closure
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: D 42
| armpit to armpit | 67 cm / 26.1" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Read more -


Vintage Betty Barclay parka coat 90s windbreaker jacket
39.00 € Read more