




Vintage Y2K Faux Shearling Coat in Brown Hooded
59.00 €
1 in stock
Description
This Penny Lane Y2K vintage coat is a cosy throwback to the early 2000s, complete with faux shearling and a touch of faux fur flair.
Recommended size: EU 38-40.
Features:
– two pockets
– hook & eye closure
– 100% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Read more