



Vintage Y2K Faux Shearling Coat in Brown
54.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage shearling coat will have you feeling like a fashionable member of the N’Sync fan club with its faux suede exterior and faux fur collar. Say “bye bye bye” to boring winter jackets!
Features:
– two pockets
– zip closure
– 100% polyester
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: M
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 68 cm / 26.5" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart