




Vintage Y2K Faux Shearling Coat in Beige
54.00 €
1 in stock
Description
Introducing this Y2K vintage coat. Turn heads and stay warm with its fetching faux shearling lining. Perfect for those nostalgic days when tinted sunglasses were all the rage.
Features:
– two pockets
– button closure
– 80% acrylic, 20% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic, polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 61 cm / 23.8" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Read more -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Read more