




Vintage Y2K Faux Shearling Coat in Beige
54.00 €
1 in stock
Description
Introducing this Y2K vintage coat. Turn heads and stay warm with its fetching faux shearling lining. Perfect for those nostalgic days when tinted sunglasses were all the rage.
Features:
– two pockets
– button closure
– 80% acrylic, 20% polyester
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | acrylic, polyester |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 38
| armpit to armpit | 61 cm / 23.8" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 82 cm / 32.0" |







