




Vintage Y2K Denim Jacket with Faux Fur Lining
59.00 €
1 in stock
Description
This Y2K vintage jacket with its faux fur lining is a flashback to the early 2000s. Slip into this denim piece and feel like a fashion-forward time traveller without the drama of Y2K computer glitches.
Features:
– removable faux fur lining
– two pockets
– button closure
– 100% cotton
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Denim |
| Featured material | Denim |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: S
| armpit to armpit | 53 cm / 20.7" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 62 cm / 24.2" |







