



Description
Get ready to rock some serious Y2K vibes with this brown blazer jacket. With three pockets to stash your goodies and a button closure, this mixed material marvel is the definition of quirky sustainability. Recommended size: EU 36-38.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, polyamide, polyester |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: M
| armpit to armpit | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 57 cm / 22.2" |
Related products
-


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Reworked Vintage Y2K Levi’s Denim Jacket in Mud Wash Brown
69.00 € Add to cart