




Description
This pinstriped Y2K vintage blazer is the epitome of coolness. Rock it with some low-rise jeans and you’ll be transported back to a time when flip phones were the ultimate status symbol.
Features:
– two pockets
– button closure
– lined
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
Mexx
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Labelled size: D 38
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| length | 65 cm / 25.4" |
| sleeves | 64 cm / 25.0" |







