



Vintage Trench Coat Y2K Reworked Feminist Patch Jacket
69.00 €
1 in stock
SKU: 25598
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
This black trench coat came through our time tunnel straight from the 2000s in flawless vintage condition. Though it’s a perfect cut, it looked a bit boring, so we sewed a screen-printed feminist patch on its back. It’s our own graphic that we printed and embroidered in our small home studio. It closes with buttons at front and comes with two pockets and a matching belt. It’s fully lined. We recommend it for an EU size 38-40, please check the exact measurements!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | polyester, polyester lining, polyurethan |
| Featured style | Trench |
| Featured material | Mixed |
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| shoulder | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| armpit to armpit | 50 cm / 19.5" |
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage blazer jacket 90s rust orange grunge coat
34.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart