



Description
Straight from the 70s, this orange vintage jacket just waiting for you to save it. Some facts about this cutie: it closes with buttons at the front. It’s lined. It has two pockets. Check out the images, it’s pure vintage aesthetic.
Additional information
| Color | orange |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | XXS |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Blazer |
| Featured material | Mixed |
impidimpi
Our model, Klaudia is 169 cm / 65.9" tall and she's a size S.
Dry clean only
| shoulder | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| sleeves | 56 cm / 21.8" |
| length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more -


Vintage blazer 50s leaf printed short printed jacket
39.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Read more