



Vintage Shearling Jacket Y2K Faux Suede Coat in Brown
49.00 €
Out of stock
SKU: 28207
Category: Coats & Jackets
Description
Y2K vintage faux shearling jacket? We’ve got that for you! It’s like wearing a piece of history wrapped in fake suede! Plus, it’s featuring a button closure and two pockets. Go, go, go!
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | polyester |
| Featured material | Faux Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 36
| armpit to armpit | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 63 cm / 24.6" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart