




Vintage Shearling Coat 60s Mod Teddy Coat in Beige
189.00 €
1 in stock
SKU: 27802
Category: Coats & Jackets
Description
60s vintage coat real leather teddy coat in great condition. Crafted from heavy real shearling, this coat will keep you warm and rad at the same time. The three inner pockets provide the perfect place for your essentials, and the button closure ensures a secure fit. Save this babe from ending up in a landfill!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 60s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 66 cm / 25.7" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Hand-painted denim jacket – Reworked vintage jacket
94.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart