



Vintage Robe Y2K Pink Satin Oversized Kimono Coat
29.00 €
1 in stock
SKU: 24722
Category: Coats & Jackets
Description
This vintage satin robe from the 2000s has clearly withstood the test of time, its great condition says it all. It’s made of shiny pink fabric and comes with a tie closure. Get the vibe of those decades passed by — don’t hesitate, this piece of vintage clothing is a one-off chance.
Additional information
| Color | pink |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | One size |
| Components | cotton, polyester |
| Featured material | Mixed |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash cold, don't iron
Labelled size: XL
| shoulder | 58 cm / 22.6" |
|---|---|
| armpit to armpit | 67 cm / 26.1" |
| sleeves | 40 cm / 15.6" |
| length | 95 cm / 37.1" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage denim jacket Reworked Social Distortion embroidery
64.00 € Add to cart -


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more