




Vintage Quilt Coat Y2K Reworked Lost and Found Key Jacket
89.00 €
1 in stock
SKU: 27684
Categories: Coats & Jackets, Reworked Vintage
Description
Reworked Y2K vintage quilted coat still in mint condition. We hand-sewed a collection of found objects on it consisting of vintage keys, laser-cut vinyl thingies and glass beads. The jacket itself features five pockets, beige fabric and zip closure. Fits more sizes depending on the desired fit.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | One size |
| Components | polyester |
| Featured material | Polyester |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: S
| armpit to armpit | 61 cm / 23.8" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage Denim Jacket Reworked Clear Vinyl Open Back Coat
59.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more