




Vintage Penny Lane Coat 70s Shearling Suede Leather Jacket
149.00 €
Out of stock
SKU: 27780
Category: Coats & Jackets
Description
This Penny Lane-style vintage shearling coat just arrived through our time tunnel from the 70s, and it is still in good condition — its only fault is a small hole in one of its sleeves. The coat itself features a beige suede surface with real fur inside, a button closure and two pockets. Grab this gem before someone else does.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Winter |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| sleeves | 60 cm / 23.4" |
| length | 114 cm / 44.5" |
Related products
-


Vintage blazer jacket 90s rust orange grunge coat
34.00 € Add to cart -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart