





Vintage Lee Denim Jacket 80s Reworked Overdyed Coat in Green
59.00 €
1 in stock
Description
This 80s vintage jacket by Lee is the perfect sustainable addition to any outfit. With six pockets and a button closure, it’s both practical and real rad! Plus, its denim material is overdyed by us to give it a unique reworked look.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | One size |
| Components | cotton |
| Featured material | Denim |
Lee
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash separately
| width (seam to seam) | 56 cm / 21.8" |
|---|---|
| sleeves | 62 cm / 24.2" |
| length | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart -


Vintage silk bomber jacket 90s space patch coat
39.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart