





Vintage Leather Jacket Y2K Trench Coat in Brown
89.00 €
1 in stock
SKU: 28287
Category: Coats & Jackets
Description
This Y2K vintage leather trench coat has seen it all and survived the test of time. It’s sustainable, stylish, and perfect for anyone wanting to spice up their wardrobe while helping the planet. With its two pockets and button closure, this leather-lined coat is both cute and functional – a win-win!
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Dry clean only
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 64 cm / 25.0" |
| length | 96 cm / 37.4" |
Related products
-


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage Jacket Reworked Feminist Graphic Purple Patch Blazer
49.00 € Add to cart