



Vintage Leather Jacket Y2K Matrix Maxi Coat in Black
99.00 €
1 in stock
SKU: 27791
Category: Coats & Jackets
Description
A Matrix-style Y2K vintage coat that survived all these years in mint condition. We cleaned and fixed it for you. It features genuine black leather, button closure and two pockets. It’s fully lined. Recommended size: EU 40-42
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 54 cm / 21.1" |
|---|---|
| sleeves | 57 cm / 22.2" |
| length | 101 cm / 39.4" |
Related products
-


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage Coat 80s Warm Wool Winter Coat in Red
59.00 € Add to cart -


Vintage beige blazer 50s almond golden boxy fit jacket
69.00 € Add to cart