


Description
90s vintage leather coat, the ultimate time machine of fashion! Made from genuine leather and lined for extra cosy vibes, this coat will rock your world like it’s 1999.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 42
| armpit to armpit | 52 cm / 20.3" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Read more -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Read more -


Vintage Puffer Jacket 90s Windbreaker Winter Coat in Red
69.00 € Read more -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Read more