



Vintage Leather Jacket 90s Y2K Suede Blazer Coat in Black
79.00 €
1 in stock
SKU: 28293
Category: Coats & Jackets
Description
When it comes to looking cool, this 90s vintage jacket is your key to success. With three pockets to store your snacks and genuine leather material, you’ll be looking fresh and feeling good about your environmental impact. Plus, who doesn’t love a good button-up jacket?
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 40
| width (seam to seam) | 55 cm / 21.5" |
|---|---|
| sleeves | 65 cm / 25.4" |
| length | 69 cm / 26.9" |
Related products
-


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 90s reworked cropped grunge jacket
49.00 € Add to cart -


Vintage Blazer Top 70s Silver Glitter Party Jacket
29.00 € Read more -


Vintage blazer 90s vintage cropped jacket in maroon wool
34.00 € Add to cart