



Vintage Leather Jacket 90s Matrix Raver Coat in Black
94.00 €
1 in stock
SKU: 28682
Category: Coats & Jackets
Description
The 90s vintage coat is so timeless, it’s practically a time machine! And not only is it sustainable, it also has enough pockets to hold all your secrets (or your snacks, we won’t judge). Plus, with its genuine leather and cosy lining, it’s like wearing a giant hug all day long.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: XL
| armpit to armpit | 61 cm / 23.8" |
|---|---|
| sleeves | 63 cm / 24.6" |
| length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage Levi’s Denim Jacket 80s Reworked Hand-painted Cloud
74.00 € Add to cart -


Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 € Read more -


Vintage crop denim jacket Reworked clear vinyl PVC open back
49.00 € Add to cart -


Vintage Wool Coat 80s Preppy Cottagecore Jacket in Brown
64.00 € Add to cart