




Vintage Leather Jacket 90s Grunge Matrix Coat in Black
94.00 €
1 in stock
SKU: 28678
Category: Coats & Jackets
Description
90s vintage leather coat, the only thing outdated about this coat is its era! Sustainable fashion that’s survived two decades, two pockets, a button closure and material made from genuine leather. Get ready to not only look rad but save the planet one leather coat at a time.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
| armpit to armpit | 59 cm / 23.0" |
|---|---|
| sleeves | 61 cm / 23.8" |
| length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage Y2K Slim Fit Denim Jacket in Acid Wash Grey
34.00 € Add to cart -


Vintage jacket 70s reworked Fuck Off embroidery handmade black blazer
49.00 € Add to cart -


Vintage denim jacket 80s grunge acid wash cropped jacket
34.00 € Add to cart -


Vintage 90s Zip Blazer Jacket in Black Linen
39.00 € Read more