



Vintage Leather Jacket 70s Real Fur Penny Lane Suede Blazer Coat
89.00 €
1 in stock
SKU: 23790
Category: Coats & Jackets
Description
A rare and amazing 70s vintage leather coat that survived all these decades in really good condition. It’s made of genuine leather with real fur collar and cuffs and has button and hook closure. Get the vibe of those decades passed by — don’t hesitate, this piece of vintage clothing is a one-off chance.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 70s |
| Clothing size | S |
| Components | leather |
| Featured style | Leather |
| Featured material | Leather |
Dry clean only
| sleeves (measured from neckline) | 69 cm / 26.9" |
|---|---|
| length | 57 cm / 22.2" |
| width (seam to seam) | 50 cm / 19.5" |







